Podczas planowania podróży jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia jest wybór odpowiedniego lokum. Przeglądając tanie noclegi, natrafiamy na rozmaite możliwości. Między innymi położone w centrum miasta niskobudżetowe hostele, malownicze pensjonaty, pokoje hotelowe w okazyjnych cenach, pola namiotowe i przyczepy kempingowe. A jak, na tle tego wszystkiego wypada zyskujący coraz większą popularność portal Airbnb?

Słowem wstępu – na czym to polega?

Przed przejściem do konkretów, warto w skrócie wytłumaczyć, o czym mowa. Airbnb to miejsce w sieci, które powstało, by lokalni gospodarze mogli wynajmować swoje domy, mieszkania, pokoje, czy też inne przestrzenie do spania. Proces rezerwacji przebiega niemal identycznie, jak w przypadku hotelu – wybiera się datę oraz liczbę osób. Różnica jest taka, że właściciel nie ma obowiązku przyjęcia gościa. Może odrzucić zapytanie, bazując na recenzjach zainteresowanego, dostępności dat, albo czymkolwiek innym. Podejścia są różne, ale w większości przypadków ludzie pragną wyjść poza schemat i wraz z noclegiem zarezerwować możliwość poznania danego miasta lub regionu z bardziej lokalnej, „wewnętrznej” strony.

Ile kosztuje nocleg z Airbnb?

W porównaniu do „tradycyjnych” noclegów, Airbnb wypada relatywnie tanio. Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji i sezonu, ale na ogół pokój u gospodarza kosztuje tyle samo (bądź mniej), co pokój prywatny w hostelu. Ponadto, nowym użytkownikom portalu przysługuje kupon rabatowy Airbnb, dzięki któremu mogą zarezerwować pierwszy nocleg jeszcze taniej (sprawdź). Najczęściej można go znaleźć na portalach podróżniczych lub otrzymać od osoby, która już jest zarejestrowana na Airbnb. Oprócz kosztów noclegu, gospodarze pobierają czasami również opłaty za sprzątanie lub opłaty za dodatkowe osoby. Nie należy też zapominać o opłacie serwisowej Airbnb.

Airbnb kontra „tradycyjne” noclegi

Koszty kosztami, ale każdy szanujący się podróżnik – nawet ten najbardziej oszczędny – rozumie, że nie tylko pieniądze się liczą. Najważniejsza jest satysfakcja z wyprawy. A ona jest ściśle uzależniona od naszych potrzeb i oczekiwań. Zanim postanowimy, że Airbnb jest lepsze od hostelu, bądź na odwrót, powinniśmy najpierw ustalić, czego chcemy. A także przyjrzeć się sytuacji w mieście, do którego się wybieramy. Chociaż Airbnb zyskuje coraz większą popularność, w niektórych rejonach wciąż jest mało znane. Natomiast hotele i pensjonaty są praktycznie wszędzie. Dlatego, czasami jesteśmy zmuszeni do dokonania wyboru: miły pokoik u gospodarza, ale na przedmieściach, lub tani hostel w samym centrum.

Nocując z Airbnb czujesz się jak w domu

Nie ulega wątpliwości, że w lokum wynajętym przez Airbnb będzie nam wygodniej. Z drugiej strony, jeżeli jedyną czynnością, którą przewidujemy w tymczasowym miejscu zamieszkania, ma być spanie, to może lepiej wybrać coś położonego bliżej zabytków? Plus, oczywiście, jest jeszcze kwestia ryzyka i bezpieczeństwa – jeżeli gospodarze Airbnb w danym rejonie to „debiutanci”, a my mamy być ich pierwszymi gośćmi, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. O ile w przypadku „tradycyjnych” noclegów raczej nikt nie odwoła nam rezerwacji w ostatniej chwili, na Airbnb takie sytuacje wciąż mają miejsce – nawet mimo kar pieniężnych, które ponoszą osoby odpowiedzialne za podobne scenariusze.

Warto wykorzystać oficjalny kupon rabatowy Airbnb, by za pierwszą podróż zapłacić o wiele mniej.