Mangan w wodzie wytrąca się w postaci osadów znacznie gorzej niż żelazo. Aby skutecznie wyeliminować ten problem, stosuje się zazwyczaj silne utleniacze, jak nadmanganian potasu, chlor, czy ozon. Specjaliści rekomendują jednak stosowanie złóż katalitycznych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Od czego zależy wybór metody usuwania manganu?

Dobór sposobu eliminacji manganu z wody nie zawsze jest oczywisty na pierwszy rzut oka. Ważna jest między innymi wydajność pomp tłoczących wodę, typ zbiornika ciśnieniowego, warunki panujące w danym gospodarstwie domowym, a nawet indywidualne preferencje użytkowników.

Związki manganu można usuwać z wody w taki sam sposób, co żelazo. Proces odżelaziania i odmanganiania przeprowadzany jest bardzo często łącznie. Na samym początku warto przeprowadzić analizę fizykochemiczną wody. Badanie dostarcza informacji ile dokładnie manganu znajduje się w wodzie i czy jej właściwości pozwolą na zastosowanie konkretnych metod uzdatniania wody. Największe znaczenie ma w tym kontekście stężenie żelaza i jonu amonowego, a także odczyn pH surowej wody, jej mętność oraz utlenialność.
Najpopularniejsze metody usuwania manganu z wody

Metody usuwania manganu z wody najczęściej wykorzystywane w gospodarstwach domowych to:

  • Systemy odwróconej osmozy (filtry kuchenne)
  • Metody wykorzystujące wstępne napowietrzaniem
  • Usuwanie manganu z wody na złożach jonowymiennych
  • Usuwanie manganu na złożu regenerowanym nadmanganianem potasu

Wybór właściwego rozwiązania warto poprzedzić konsultacją ze specjalistą z sektora systemów uzdatniania wody.

Zastanawiasz się, czy mangan w wodzie jest szkodliwy? Koniecznie zapoznaj się z zamieszczonym poniżej filmem, a wszystko stanie się jasne.