O twardej wodzie można przeczytać i dowiedzieć się coraz więcej. Ten problem z jakością wody jest poruszany nawet w telewizji! Czym właściwie jest twarda woda? Gdzie występuje? Dlaczego lepiej jej nie używać? W jaki sposób zmiękczać wodę?

Co to znaczy twarda woda?

Twarda woda to woda z dużą zawartością jonów wapnia i magnezu oraz innych jonów. To cecha wody, oceniana w skali. Na terenie Polski najczęściej występuje woda średnio twarda i twarda. Nie jest to zjawisko powodujące poważne problemy zdrowotne, jednak techniczne i owszem. Skutkami długotrwałego użytkowania twardej wody jest kamień kotłowy, czyli osad, który z łatwością gromadzi się w miejscach, przez które przepływa woda.

Kamień kotłowy powoduje brak przepływu, awarie, niedogrzania, spadki przepływu, zmniejszenie światła rur. Może się przyczyniać do przedwczesnego powstania korozji. Niszczy elementy pralek, zmywarek, czajnik, żelazko, a także kocioł grzewczy. Dodatkowo twarda woda kiepsko rozpuszcza środki chemiczne i zwilża powierzchnie. W skrócie:

  • Przy twardej wodzie można zapłacić 20% wyższe rachunki za energię
  • Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie awarii kotła grzewczego czy domowego AGD
  • Zużycie detergentów i środków czystości może wzrosnąć nawet o 60%
  • Napoje i dania na twardej wodzie nie będą aromatyczne, mogą znajdować się w nich opiłki osadu
  • Można zauważyć negatywne zmiany w kondycji skóry i włosów

Jak walczyć w twardą wodą?

Najlepszym sposobem na pokonanie twardej wody będzie założenie centralnego zmiękczacza wody. Takie urządzenie działa automatycznie i dostarcza miękką wodę na instalację w całym domu. Dopłynie wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna. Na rynku jest szeroki wybór zmiękczaczy wody, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto zwracać szczególną uwagę na jakość żywicy jonowymiennej oraz głowicy sterującej, a także dodatkowe funkcje.

Zmiękczacze wody doskonałej jakości możecie znaleźć na stronie: https://www.krainawody.pl/