Woda ze studni jest jedną wielką niewiadomą. Nie możemy być pewni jej jakości oraz tego, czy na pewno nadaje się do spożycia, dopóki nie sprawdzimy, co w sobie kryje. Może być idealna, ale może też zawierać żelazo, mangan, a nawet bakterie. Podpowiadamy krok po kroku, jak sprawdzić jakość wody ze studni oraz jak się zabrać za jej ewentualne uzdatnianie!

Krok 1: Analiza wody

Najlepszym sposobem na poznanie właściwości wody jest przeprowadzenie jej analizy. Możemy zlecić analizę fizykochemiczną wody, dzięki której poznamy właściwości fizyczne wody oraz stężenia substancji chemicznych, które w niej występują. Z kolei analiza mikrobiologiczna jest doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy w wodzie wystąpiły bakterie. Odpowiednio przygotowane próbki wody można oddać do sanepidu, prywatnego laboratorium lub firmy z branży uzdatniania wody.

Szczególnie warto skorzystać z tej ostatniej opcji. Na przykład w firmie Klarsan możesz zlecić kompleksowe badanie wody. Wraz z wynikami otrzymasz interpretację wyników oraz opcje na rozwiązanie ewentualnych problemów z wodą.

Przeczytaj więcej na stronie: https://www.klarsan.pl/

Krok 2: Konsultacje ze specjalistą z branży uzdatniania wody

Z wynikami analizy wody warto zgłosić się do specjalisty. Przede wszystkim ze względu na dużą wiedzę oraz doświadczenie. Dobór właściwej stacji uzdatniania wody wymaga znajomości zależności między parametrami wody. Dobrze jest też podać informacje związane z warunkami panującymi w gospodarstwie domowym.

Krok 3: Wybór stacji uzdatniania wody

W przypadku wody ze studni, każda sprawa jest rozpatrywana bardzo indywidualnie. W niektórych przypadkach wszystkie zanieczyszczenia będzie można usunąć z pomocą wyłącznie stacji wielofunkcyjnej. Gdzie indziej niezbędny będzie profesjonalny odżelaziacz wody o dużej wydajności. Na problemy z twardą wodą może przydać się dwuczęściowy zmiękczacz wody. Niekiedy potrzebna jest też stacja do usuwania azotanów z wody. Wszystkie produkty do uzdatniania wody z własnego ujęcia znajdziecie na stronie polskiej marki Ecoperla: https://www.ecoperla.pl/

Idealna jakość wody ze studni!

Choć czasem zdarza się, że woda z własnego ujęcia sama jest bardzo dobrej jakości, to niestety częściej zdarza się zupełnie na odwrót. Trzeba uzdatniać wodę, by cieszyć się jej dobrymi właściwościami oraz pełnym bezpieczeństwem. To na szczęście jest możliwe, a z dobrymi specjalistami także szybkie i bezproblemowe!