Występowanie azotanów i azotynów w codziennej diecie

Azotany w ogrodnictwie

Źródłem azotanów są w głównej mierze warzywa. Źródłem azotynów z kolei – przetwory mięsne oraz mleczne. Druga z tych substancji jest używana jako pewnego rodzaju konserwant, który chroni mięso oraz wędliny przed jadem kiełbasianym, który jest niemalże śmiertelny dla ludzi i zwierząt.

Normy występowania azotanów i azotynów

Warto nadmienić, że normy obu tych substancji wynoszą kolejno 50 miligramów na jeden litr (azotany w wodzie) oraz 0,50 miligrama na jeden litr (azotyny w wodzie). W wodzie z kolei oba te pochodne kwasu azotowego występują przede wszystkim przez nawozy sztuczne, które stosuje się przemyśle rolniczym i na uprawach rolnych. Wchłaniają się one w coraz głębsze warstwy ziemi, a następnie do wód podziemnych oraz studni głębinowych, skąd skażona woda trafia do domów i gospodarstw jako pitna.

Azotany w ogrodnictwie

Największa ilość azotanów znajduje się przede wszystkim w warzywach. Im jest ich więcej w codziennej diecie, tym większe stężenie tej substancji odkłada się w ludzkim organizmie.

Warzywa dzielone są przede wszystkim na tendencję do magazynowania właśnie wspomnianych azotanów. Są to:
– warzywa gromadzące niewielkie ilości, na przykład: pomidory, ogórki, groch, fasolka szparagowa, papryka i tym podobne;
– warzywa gromadzące średnie ilości, między innymi: marchew, pietruszka korzeniowa;
– gromadzące znaczne ilości, to jest: sałata, rabarbar, szpinak, ziemniaki, buraki ćwikłowe, rzodkiewki oraz wczesna kapusta.

Ogólnie rzecz biorąc, największa ilość azotanów znajduje się w warzywach korzeniowych, a także bulwach oraz gatunkach warzyw, które są przeznaczone do wczesnego zbioru. Stężenie jest też zależne od ilości i częstotliwości stosowania nawozów sztucznych.

Azotyny w mięsach i serach

Azotyny z kolei są stosowane jako konserwant w przetworach mięsnych, który ochrania przed wystąpieniem jadu kiełbasianego. Produkty mleczne i mleko mają niewielką ilość azotynów, na poziomie około 3 procent. Na etykietach produktów próżno jednak szukać bezpośredniej nazwy tego środka. Jest on określany jako “E250 – substancja konserwująca”.

Mało kto ma świadomość występowania w wodzie niekorzystnych dla zdrowia związków. Przeczytaj szokujące fakty o azotanach w wodzie https://www.zestudni.pl/blog/szokujace-fakty-o-azotanach-w-wodzie/.

Posted in

Michał Piotrowicz

Od kiedy dostałem pierwszy komputer wiedziałem, że to będzie moja pasja. Jestem po studiach w Anglii, obecnie pracuję w jednej z bardziej renomowanych korporacji, a artykuły piszę hobbystycznie. Moją słabością, do której mogę się przyznać bez żadnych wyrzutów, są zabytkowe samochody. W wolnych chwilach pomagam bratu w ich renowacji. Kto by nie chciał poczuć wiatru we włosach, jadąc oryginalnym Caddilaciem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *