Zacznijmy od tego, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Podejście, że „logopeda jest dla dzieci” już dawno odeszło do lamusa. Gabinety logopedyczne odwiedza coraz większa liczba osób dorosłych. Zdalne terapie logopedyczne także są oblegane przez osoby starsze. Nie od dziś wiadomo, że każda chęć do zmiany to powód do dumy. Zobacz jak się przygotować do spotkania z logopedą?

Dlaczego osoba dorosła idzie do logopedy?

Za każdą decyzją dorosłego człowieka stoi motywacja. Wynikać może z czynników wewnętrznych (czyli postanawiamy sobie, że chcemy nauczyć się np. wymawiać poprawnie głoskę R). Przy motywacji wewnętrznej bardzo dużą rolę odgrywa nasza determinacja i poczucie obowiązku. Jeżeli do pracy nad sobą nie będziemy mieć zapału, terapia logopedyczna zacznie przybierać charakter przykrego obowiązku i w końcu wyląduje tam gdzie inne „postanowienia noworoczne” – czyli w koszu.

Powinniśmy założyć sobie, że poprawa dykcji, emisji głosu lub wyeliminowanie wad wymowy to dla nas priorytet i pomimo nadmiaru obowiązków, będziemy w stanie wygospodarować czas na ćwiczenia logopedyczne.  Niezależnie od tego czy nam się będzie chciało, czy też nie – będziemy dawać z siebie 100% i będziemy wykonywać ćwiczenia zlecone przez logopedę. Taka postawa znacznie przybliża nas do osiągnięcia sukcesu w zamierzonych działaniach.

Potrzeba płynąca z zewnątrz

Z drugiej strony, wielu dorosłych odwiedza logopedę nie z własnego wyboru. Zmusza ich do tego chęć rozwoju zawodowego lub zmiana stanowiska. Jeżeli w pracy istnieje konieczność prowadzenia kursów lub wystąpień przed zespołem, ważna staje się także jakość wypowiedzi. Dotyczy to nie tylko korekty wad wymowy takich jak np. rotacyzm, seplenienie czy jąkanie. Logopeda może pracować z osobą dorosłą nad dykcją, a także przygotować pacjenta do założenia aparatu ortodontycznego. Niezależnie od tego czy sami podejmujemy decyzję, aby zacząć terapię logopedyczną czy zmusza nas do tego czynnik zewnętrzny – pamiętajmy, aby wytrwać w postanowieniu i przykładać się do ćwiczeń.

Odkryj dodatkowe materiały na blogu logopedycznym lub zajrzyj na stronę Logopeda Łódź.