Postawienie człowieka w nowej, nieznanej sytuacji zawsze budzi pewne emocje. Podobnie jest z pierwszą wizytą u logopedy. Niezależnie czy mowa tutaj o wizycie w swojej sprawie, czy konsultacji dziecka u logopedy. Pierwsze spotkanie wymaga pewnych przygotowań.

Pierwszy raz z dzieckiem u logopedy

Na pierwszą wizytę (niezależnie czy stacjonarnie w gabinecie czy z logopedą online) rodzic powinien przygotować sobie wyniki badań (o ile były takowe robione). Logopeda może pytać o przebieg ciąży czy sposób karmienia dziecka. Wywiad z rodzicem obejmować będzie szereg pytań o prawidłowy rozwój dziecka (zarówno psychoruchowy, jak również rozwój mowy). Rodzic powinien wiedzieć kiedy dziecko zaczęło raczkować czy wypowiadać pierwsze wyrazy.

Ważne będą także informacje na temat częstotliwości infekcji górnych dróg oddechowych, angin (przerośnięte migdały) czy potencjalnych zabiegów, konsultacji ze specjalistami. Wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka powinny zostać wykryte właśnie podczas diagnozy logopedycznej i wywiadu z rodzicem.

Sama diagnoza logopedyczna z dzieckiem prowadzona jest raczej w formie zabawy, w trakcie której logopeda zwraca uwagę na najważniejsze czynniki. Zwraca uwagę m.in. na sposób oddychania, sposób połykania czy drożność nosa, rozwój motoryki małej, sposób komunikacji itp

Pierwszy raz w swojej sprawie u logopedy

W przypadku osoby dorosłej wizyta u logopedy wygląda inaczej. Oczywiście osoba dorosła także musi udzielić odpowiedzi na temat swojego stanu zdrowotnego oraz ewentualnych problemów zdrowotnych mogących mieć istotny wpływ na terapię logopedyczną. Niezależnie od tego, w przypadku osoby dorosłej logopeda dużo szybciej przechodzi „do rzeczy”, czyli do wprowadzania ćwiczeń logopedycznych i wyznaczenia celów terapii logopedycznej. Najważniejsze, żeby osoba zainteresowana przyszła do gabinetu odpowiednio zmotywowana i chętna do współpracy. Warto mieć świadomość, że efekty terapii logopedycznej zależą przede wszystkim od pracy wykonywanej w domu. Zobacz co motywuje osoby dorosłe, aby pójść do logopedy?