W tutejszym wpisie podniosę temat otwarcia sklepu online. Pominę kwestie selekcji branży, otwierania firmy, czy też różnych formalności z GIODO włącznie. Artykuł dotyczy przede wszystkim spraw bardziej technicznych, nie wykluczając selekcji modelu sklepu online.

Pierwsze zapytanie, jakie należy zadać to czy mamy w planach uruchomić swój sklep internetowy jako usługę, czyli model SaaS, czy może wdrożyć system sprzedaży internetowej na własnym serwerze, do którego będzie zawsze nieograniczony dostęp. Każdy z tych 2 modeli ma swoje zalety oraz wady. Osobiście wolę sklepy internetowe instalowane na własnych serwerach, między innymi ze względu na dostęp do informacji. Jeżeli postawimy na tego typu program sklepu internetowego to należy teraz wybrać odpowiedni system. Wybór jest duży, począwszy od systemów komercyjnych typu KQS po rozwiązania w pełni bezpłatne jak GekoSale czy Magento.

Tak więc powracając do tematu podstawowego, czyli jak założyć sklep online? trzeba uprzednio wybrać konkretny system sprzedaży, później opłacić dobrej klasy konto w firmie hostingowej, wstawić przy pomocy klienta FTP pliki źródłowe aplikacji sklepu internetowego na hosting, a także założyć bazę danych MySQL na serwerze, która będzie przechowywać wszelkie informacje. Następnie trzeba tylko uruchomić zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta skrypt sklepu internetowego. Teraz czeka nas uzupełnienie asortymentu sklepu internetowego i danych, które są wymagane do sprzedaży online. W tej chwili nic już nie stoi na przeszkodzie, aby zarabiać pieniądze na uruchomionym właśnie sklepie internetowym. Jednakże do tego potrzebni są klienci, a więc i promocja w różnej formie…