Nanofiltracja i ultrafiltracja jako sposoby na czystą wodę w kuchni

Herbata z czystej wody

Mimo że technologia ultrafiltracji, nanofiltracji i odwrócona osmoza są wszystkie wykorzystywane w systemach filtracji przeznaczonych dla gospodarstw domowych, nie są technologiami równoważnymi. Jest między nimi wiele różnic, a najważniejszą z punktu widzenia użytkownika jest stopień filtracji wody.

Ultrafiltracja w gospodarstwach domowych

Zarówno nanofiltracji, jak i ultrafiltracja wraz z odwróconą osmozą należą do membranowych procesów ciśnieniowych – czyli technologii opartej o filtrowanie przez półprzepuszczalne membrany z użyciem podciśnienia. Największą przepuszczalność mają membrany ultrafiltrujące, nieco mniejszą nanofiltrujące a membrany stosowane w filtrach z odwróconą osmozą przepuszczają tylko oczyszczoną wodę pozbawioną nie tylko zanieczyszczeń, ale również soli.

Ultrafiltracja jest w stanie klarować (po stronie czystej wody) i zatężać (po stronie zanieczyszczeń) roztwór. Membrana ultrafiltrująca zatrzymuje m. in. mikroorganizmy, enzymy i białka a pozostawia w wodzie cukry, kwasy organiczne, jony nieorganiczne i produkty degradacji termicznej.

Nanofiltracja w uzdatniaczach wody

Nanofiltracja z kolei zatrzymuje aminokwasy, cukry proste, enzymy oraz niektóre jony oraz usuwa z wody substancje odpowiedzialne za zapach, smak oraz jej barwę. Pozostawia cząstki o małej masie oraz wapń i magnez, redukując tym samym (a nie usuwając całkowicie jak ma to miejsce w przypadku odwróconej osmozy) twardość wody.

Filtry nanofiltracyjne są stosowane często do zmiękczania wody alternatywnie do innych zmiękczaczy bazujących na wymianie jonowej lub działaniach chemicznych.

Posted in

Zofia Karmazyn

40-latka żyjąca pełnią życia. Karierę w marketingu rozpoczęła dość późno, bo dopiero 5 lat temu. Po odchowaniu córki postanowiła zmienić swoje życie z przykładnej gospodyni domowej w kobietę sukcesu. Żadnych wyzwań się nie boi, a szaleństwo to jej drugie imię. Już skakała na bungee, bo właśnie taki prezent sobie zażyczyła na urodziny. Samorealizacja jest dla niej równie ważna, co rodzina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *