Twardość wody w Polsce potrafi przysporzyć kłopotów

Zalety miękkiej wody

Woda dostarczana za pośrednictwem wodociągów ma swoje wady i zalety. Jej największą zaletą jest stała dostępność wody pitnej. Aby woda mogła być jednak za taką uznana, musi spełniać określone standardy. Ich zapewnienie powoduje jednak, że w efekcie powstaje twarda woda.

Powszechność zjawiska

Powstawanie twardej wody jest bezpośrednio związane z obecnością w niej związków magnezu i wapnia. W oparciu o mapę twardość wody w Polsce można wysunąć wniosek, że większość miast posiada wodę ocenianą co najmniej jako średnio twarda. Powołując się na dane z 2014 r., Warszawa dostarcza mieszkańcom wodę o twardości 17,1 dH, Wrocław 16,8 dH, Gdańsk 12,47 dH, a Kraków 12,48 dH. Rekordzistą tego rankingu jest Zamość, który dysponuje wodą o twardości aż 27,25 dH!

Zmniejszenie twardości wody

Sama zaś wartość współczynnika powyżej 10 dH, jest wystarczającym argumentem, aby zastosować zmiękczacz wody, który neutralizuje działanie szkodliwych substancji. Stosowanie tego rodzaju rozwiązań jest niezbędne, aby chronić całość instalacji wodno-kanalizacyjnej, armaturę oraz domowy sprzęt AGD. Twarda woda wywiera również negatywny wpływ na stan skóry oraz włosów, nadmiernie je wysuszając.

Najpopularniejsze w Polsce kompaktowe zmiękczacze wody są produkowane przez firmę Ecoperla, zaś modele Slimline CS 30, CS 24 oraz Toro zdobyły największe zaufanie wśród klientów. Produkty są przeznaczone do użytku domowego, a dzięki ergonomicznej konstrukcji oraz wysokiej jakości wykonania, z łatwością dopasują się do każdej przestrzeni.

Twardość wody możesz zbadać samodzielnie, ale lepiej wystrzegaj się tanich testerów paskowych. Najlepiej analizy twardości wody dokonać przy zastosowaniu wysokiej jakości testów kropelkowych.

Posted in

Zofia Karmazyn

40-latka żyjąca pełnią życia. Karierę w marketingu rozpoczęła dość późno, bo dopiero 5 lat temu. Po odchowaniu córki postanowiła zmienić swoje życie z przykładnej gospodyni domowej w kobietę sukcesu. Żadnych wyzwań się nie boi, a szaleństwo to jej drugie imię. Już skakała na bungee, bo właśnie taki prezent sobie zażyczyła na urodziny. Samorealizacja jest dla niej równie ważna, co rodzina.

Jeden komentarz


  1. Dzięki za garść informacji. Zastanawiałam się właśnie, czy można samodzielnie zbadać twardość wody w domu, ale żeby wyniki były wiarygodne i w dokładnej skali, a nie tylko opisowo typu twarda/miękka. Właśnie zamówiłam w sklepie internetowym kropelkowy tester twardości wody. Tanio nie było, ale choć powinno być dokładnie i nie na raz tylko na wiele sprawdzeń. Sprawdzę też u teściów, bo w czajniku to oni mają chyba centymetr kamienia :/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *