Woda uzdatniana technologią odwróconej osmozy czyli filtrowana przez filtry RO jest aż tak czysta, że dość często porównywana jest z wodą destylowaną. Jednak to woda zdecydowanie lepsza pod względem smaku i ilości mikroelementów.

Smak wody destylowanej jest mdły, niedobry. Powodem tego jest fakt, iż w momencie gotowania pozbywamy się występującego w wodzie o2 i co2, którego nie brak w wodzie przepuszczonej przez filtry do wody.

Gazy te mają decydujący wpływ na smak wody. Przykładem tu może być fakt, iż wody źródlane bogate w tlen, należą do wód miękkich oraz zaliczane są do pierwszej klasy czystości. Dwutlenek węgla wykorzystywany jest do nasycania gazem wód mineralnych w celu poprawy jej smaku. Ponadto destylacja wody nie usuwa wszystkich produktów chlorowania wody. Niektóre związki aromatyczne np. ropopochodne związki chloru, które mają chłodniejszy punkt wrzenia niż woda, podróżują z parą do wody już oczyszczonej. W taki sposób nie eliminujemy złych dla zdrowia ludzkiego związków. Dlatego śmiało można stwierdzić, że osmoza gwarantuje wodę lepszą i zdrowszą niżeli woda po destylacji.