Warto zwracać uwagę na to, co wpływa z naszych kranów. Jakość wody może mieć wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, rozwój dzieci, ale również smak potraw czy stan techniczny urządzeń w gospodarstwie domowym.

Czy żelazo w wodzie szkodzi?

Choć nie udowodniono, że nadmiar żelaza w wodzie może zaszkodzić zdrowiu, ponieważ nasz organizm po prostu go nie wchłania, to warto wiedzieć, że może być niebezpieczny dla rozwoju dzieci. Kolejna bardzo ważna rzeczy to wpływ metalicznego smaku wody na smak przyrządzanych potraw czy gorących napojów. Przygotowując posiłki z wykorzystaniem wody z nadmierną ilością żelaza, jedzenie będzie niesmaczne, co może irytować. Armatura również może mocno ucierpieć, jeśli będzie miała stały kontakt z taką wodą.

Jak się pozbyć problemu z żelazem w wodzie?

Żelaza z wody można pozbyć się na różne sposoby, choć najczęściej stosuje się filtrację oraz utlenianie żelaza, co jest dość skutecznym rozwiązaniem. Oczywiście warto wybrać odżelaziacz wody wysokiej jakości, najlepiej wybierać urządzenia pochodzące od renomowanych marek np. Ecoperla. Takie odżelaziacze wody są skuteczne i posiadają gwarancję. Usuwanie żelaza z wody jest konieczne, nie warto korzystać z wody, która posiada dużą ilość żelaza i manganu, ponieważ źle wpływa na smak potraw oraz nasze urządzenia domowe czy armaturę. Może powodować również zapychanie się rur, co może prowadzić do licznych problemów.

Trzeba mieć świadomość, jaką wodę używamy, warto regularnie ją badać i odwiedzać co jakiś czas stronę sanepidu, jeżeli mamy w domu kanalizację.